Aktualności

Zalety formowania wtryskowego tworzyw sztucznych

Nowoczesne formowanie wtryskowe z tworzyw sztucznych jest jedną z najbardziej wydajnych i najczęściej stosowanych metod produkcji skomplikowanych części z termoplastycznych tworzyw sztucznych. Technologia ta wykorzystywana do formowania tworzyw sztucznych to metoda znana już od pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Od tego czasu jest jednak nieustannie udoskonalana ze względu na coraz to nowsze rodzaje tworzyw sztucznych. Warto więc bardziej poznać ową technologię, gdyż temat jest naprawdę ciekawy.

Wysoka precyzja i estetyka

Formowanie wtryskowe z tworzyw sztucznych to metoda produkcji artykułów charakteryzujących się wysoką jakością, dużą dokładnością wykonania, estetyką powtarzalnością wymiarów otrzymywanych wyrobów. Technologia formowania wtryskowego należy do najpowszechniejszych metod wykorzystywanych w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Pozwala uzyskać gotowe elementy o praktycznie dowolnym kształcie. Dlatego też chętnie sięgają po nią producenci nie tylko zabawek dla dzieci i sprzętu medycznego, ale też podzespołów dla branży motoryzacyjnej bądź lotniczej. Szybki i wydajny charakter tego rodzaju produkcji sprawia, że jest to najbardziej popularny sposób produkcji wielkoseryjnych plastikowych przedmiotów zarówno codziennego użytku, jak i wysoce wyspecjalizowanego przeznaczenia. Jednak rzeczywisty czas tworzenia każdego elementu będzie różny w zależności od złożoności samej formy wtryskowej.

Proces formowania

Proces formowania wtryskowego opiera się na współdziałaniu wtryskarki i podpiętej do niej formy wtryskowej. Wtryskarka jest maszyną, która ma za zadanie wtłoczenie masy tworzywa sztucznego do gniazda formy. Współcześnie stosowane są przeważnie wtryskarki ślimakowe, które skutecznie wyparły z użytku tłokowe (ich użycie wiązało się z problemem uzyskania jednorodnego temperaturowo uplastycznionego tworzywa). Formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych polega na wtryskiwaniu pod określonym ciśnieniem uplastycznionej pod wpływem wysokiej temperatury masy tworzywa sztucznego do gniazda formy, w której po zastygnięciu nadawany jest tworzywu pożądany kształt. Dzięki temu można uzyskać praktycznie dowolny kształt produktu z tworzywa sztucznego. Ważnym elementem procesu jest czas trwania tzw. docisku, czyli pozostawania tworzywa w formie pod wysokim ciśnieniem, kiedy następuje jego zastygnięcie. Z reguły wynosi on od kilku do ok. 20 sekund i najczęściej zależy od rodzaju tworzywa, ale również od wielkości i masy produktu. Zbyt krótki docisk może doprowadzić do zapadnięcia się powierzchni wyrobu bądź innych jego uszkodzeń. Także zbyt długi czas nie jest korzystny.

Formy wtryskowe w tej metodzie mogą być wykonane z tańszych materiałów niż stal (np. odlewy aluminiowe bądź niklowe). Dzięki tym cechom proces formowania jest także tańszy, na co wpływa m.in. mniejsza ilość zużytej energii.