W przetwórstwie tworzyw sztucznych stosuje się rozmaite technologie, które mają na celu obróbkę i nadawanie przedmiotom pożądanych kształtów oraz właściwości. Do tego wykorzystuje się m.in. termoformowanie, wtryskiwanie i rozdmuch. To metody, które różnią się między sobą rodzajem materiału, sposobem kształtowania, przeznaczeniem produktów końcowych i wreszcie kosztami. Na czym polegają?
Wtryskiwanie – metoda obróbki tworzyw sztucznych w celu uzyskania precyzyjnych i trwałych elementów
W tym procesie wykorzystywany jest granulat lub krajanka. Tworzywa podgrzewa się w cylindrze, gdzie dochodzi do jego uplastycznienia. Pod wpływem wysokiej temperatury materiał uplastycznia się i przez tuleję jest przekazywany do formy. Pozostaje w niej do momentu aż przybierze odpowiedni kształt i twardość. Z formy wypadają gotowe końcowe produkty, nie wymagające dodatkowej obróbki. Elementy są bardzo precyzyjne i w zależności od materiału jaki został zastosowany do produkcji trwałe. Często tego typu elementy są wykorzystywane w takich branżach jak automotiv, elektronika, urządzenia medyczne. Najczęściej stosowane do produkcji tego typu materiały to: polistyren, polipropylen, polietylen, poliamid.
W metodzie formowania tworzyw metodą wtrysku bardzo ważna jest wielosesyjność elementów. Dlaczego tylko większe serie? Ze względu na stosunkowo wysoki koszt wytworzenia precyzyjnych form wtryskowych jak również koszt eksploatacji urządzeń oraz pracochłonność całej produkcji, nie opłaca się wdrażać tej metody przy zleceniach pojedynczych.
Wtryskiwanie jest metodą podstawową, ale firmy od lat udoskonalają ją, aby osiągać jak najlepsze rezultaty. Najważniejsze jest takie zaplanowanie procesu (temperatura, ciśnienie), aby był on dopasowany do lepkości tworzywa i odbywał się w określonym stałym tempie.
Termoformowanie – sposób obróbki tworzyw w celu produkcji elementów cienkościennych
Termoformowanie jest inną metodą przetwórstwa tworzyw przeznaczoną bardziej do produktów w których jest wymagana mała grubość ścianek (np. w branży spożywczej kubeczki na śmietany, opakowania na szynki, pierogi, w branży przemysłowej palety transportowe służące zabezpieczeniu przewożonych elementów, w branży medycznej blistry do fiolek i ampułek itp.). Tutaj wykorzystuje się płaskie płyty albo folie, które należy zmiękczyć, a więc doprowadzić do bardziej plastycznej formy. Przy tym trzeba się sugerować temperaturą, w jakiej topi się dane tworzywo sztuczne.
Ta metoda cieszy się dużą popularnością, ale nie ma zastosowania w momencie gdy produkt musi mieć dużą wytrzymałość mechaniczna na uszkodzenia i trwałość. W przetwórstwie tworzyw w metodzie termoformowania tańsze są zarówno maszyny do wyposażenia parku, jak również formy. Te nie muszą być aż tak precyzyjne jak przy wtryskarkach. Najczęściej stosowane materiały w produkcji tego typu to plexi, akryl, PCV, ABS, polietylen i polipropylen.
W metodach przetwórstwa tworzyw wyróżniamy jeszcze metodę rozdmuchu i wytłaczania ale o nich postaramy się napisać w kolejnym artykule.
Każda z metod obróbki ma swoje wady i zalety. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu bardzo precyzyjnych rezultatów w produkcji seryjnej to postaw jednak na wtryskiwanie.