Aktualności

Obróbka CNC – na czym polega i gdzie jest wykorzystywana?

Nowoczesne zakłady przemysłowe inwestują coraz więcej w wydajne rozwiązania, jakie mają usprawnić pracę, dlatego też bazują na nowoczesnych technologiach i urządzeniach, które pozwalają im zwiększyć efektywność. W zakres tych udoskonaleń wchodzi również obróbka CNC, czy obróbka skrawaniem, które cenione jest przede wszystkim za niezwykłą dokładność pracy. Warto więc przyjrzeć się bardziej samemu procesowi, a także efektom jakie ze sobą niesie. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat obróbki CNC.

Skąd pochodzi nazwa CNC?

Skrót CNC może wydawać się dość enigmatyczny. Oznacza on Computerized Numerical Control, czyli skomputeryzowany układ sterowania numerycznego. Proces produkcji elementów, do których wykorzystywane są tego rodzaju urządzenia, przebiega na trzech etapach. Wyróżnia się wśród nich projektowanie komputerowe, przetwarzanie projektu i wreszcie wykonanie elementu. Trzeci etap to właśnie obróbka CNC. Warto poznać zalety tej obróbki. Główną jest oczywiście połączenie nadzwyczajnej precyzji i nowoczesnego układu sterowania, które przekłada się na wydajniejszą i bardziej dokładną obróbkę materiałów. Jak to możliwe? Podczas programowania urządzenie analizuje kilka czynników jednocześnie.Uwzględnia zarówno rodzaj obrabianego materiału, chropowatość, jak również oczekiwania konkretnego klienta.

Dużą zaletę stanowi również fakt, iż komputer sterujący zachowuje wszystkie wprowadzone wcześniej dane, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem manualnie wprowadzać wszystkich parametrów, co wiąże się z dużą oszczędnością czasu. Co ważne, tego rodzaju urządzenie może w całości zupełnie samodzielnie usuwać nieduże elementy, co czyni je bardzo konkurencyjnym w stosunku do obrabiarek sterowanych za pomocą ludzkich rąk.

Oszczędność, wysoka precyzja oraz wydajność pracy

Dokładność i skrócony czas pracy to nie wszystkie zalety, jakie charakteryzują obróbkę CNC. Zalicza się do nich także oszczędności pieniężne. W przypadku obróbki manualnej należy brać pod uwagę ryzyko wystąpienia błędu. Nierzadko sprawia to, że wiele materiałów zostaje po prostu źle wyciętych, przez co zostają zmarnowane, gdyż nie nadają się do dalszej obróbki. Zastosowanie metody CNC sprawia, że możliwa jest precyzyjna obróbka metali, dzięki której każdy materiał jest wykorzystany w sposób prawidłowy. To ponadto gwarancja otrzymania zawsze takiego samego elementu, który spełnia wszystkie wymogi.

Nowoczesna obróbka metali CNC jest powszechnie wykorzystywana w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści. Inwestycja w tego rodzaju technologie także kosztuje niemało, jednak jest bardzo opłacalna i z pewnością szybko się zwróci. Warto więc rozważyć zakup maszyn CNC szczególnie w przypadku, gdy chce się zwiększyć efektywność swojego zakładu.