W poprzednim artykule wspominaliśmy jakie inne metody produkcji tworzyw sztucznych są dostępne na rynku. Dla przypomnienia zaznaczamy, że nasza firma zajmuje się tylko i wyłącznie produkcją metodą wtrysku. W momencie, gdy otrzymujemy zapytanie, które nie jest możliwe do realizacji tą metodą w naszej firmie doradzamy klientom, gdzie i w jaki sposób mogą doprowadzić do realizacji swoich projektów.
Przetwórstwo tworzyw sztucznych wykorzystuje kilka różnych technologii, spośród których dużą popularnością cieszy się również rozdmuch i wytłaczanie. Kiedy się je stosuje? Czym się charakteryzują? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym opisie procesów. Poznaj bliżej przebieg oraz efekty, jakie możesz uzyskać z ich zastosowaniem.
Metoda rozdmuchu – charakterystyka
Metoda rozdmuchu polega na kształtowaniu tworzywa termoplastycznego w taki sposób, aby uzyskany produkt był w środku pusty. Najczęściej stosuje się ją przy produkcji butelek plastikowych wykonywanych z HDPE oraz PET. Do uzyskania pożądanego kształtu potrzebny jest uformowany rękaw (stalowy lub aluminiowy), który wtłacza się i napełnia, a następnie schładza gazem emitowanym pod niskim ciśnieniem. W efekcie powstaje produkt o średniej sztywności i trwałości, który jest łatwy w zgniataniu.
Metoda wytłaczania – przebieg i zastosowanie
Wytłoczenie to dobra i popularna metoda formowania tworzyw sztucznych z użyciem granulatu. Materiał jest umieszczany w cylindrze wytłaczarki (ekstrudera), który podgrzewa się do pożądanej, wysokiej temperatury. Pod jej wpływem ulega on uplastycznieniu i jest gotowy do formowania. W tym celu przelewa się go przez dyszę, gdzie pod ciśnieniem jest wtłoczony do głowicy, na końcu której znajdują się elementy wymienne zwane dyszami. Te elementy nadają ostateczny kształt. W kolejnej fazie produkt trafia do wanny chłodzącej. W ten sposób najczęściej odbywa się produkcja rur do branży wodno kanalizacyjnej i produkcja różnego rodzaju profili technicznych, a więc są to najczęściej elementy długie.
Którą metodę wybrać?
Samodzielne decydowanie o sposobie, w jaki uformowany zostanie dany przedmiot nie zawsze się udaje. Do tego trzeba wiedzy na temat zachowywania się poszczególnych tworzyw w konkretnej temperaturze oraz tego, jaki efekt można uzyskać w czasie produkcji seryjnej. Ważna jest również funkcja jaką produkt ma spełniać i kwestia wymaganych parametrów końcowych.
Czynnikiem decyzyjnym przy wyborze techniki na pewno okaże się cena usługi i produktu oraz oczywiście jego jakość. Skorzystaj z doświadczenia pracowników Sigern i umów się na konsultację, aby poznać szczegóły oferty, jak również sprawdzić jaki rodzaj produkcji może zostać zastosowany w przypadku Twojego “przyszłego” produktu.