Produkty z tworzyw sztucznych nie tracą na popularności i są nieodłącznym elementem codzienności. Mieszanka polimerów sztucznych lub zmodyfikowanych jest tworzona w taki sposób, aby odpowiadała założeniom projektowym inwestora. W ten sposób pozyskiwane wyroby są solidne, wytrzymałe, a przy tym stosunkowo tanie. Produkty z tworzyw powstają w wyspecjalizowanych wtryskowniach. Istnieje możliwość przetworzenia elementów nadających się do użytku, jak również pełnowartościowych produktów, które spełniły już swoją rolę, w taki sposób, by ponownie nadawały się do procesu produkcji (w formie regranulatów), co znacznie sprzyja ochronie środowiska naturalnego.
Gdzie powstają produkty z plastiku do codziennego użytku?
Do wytwarzania produktów z plastiku potrzebne są odpowiednio zaprojektowane i wyposażone parki maszynowe. Zazwyczaj firmy korzystają z metody wtryskiwania , wytłaczania lub termoformowania oraz obróbki CNC w przypadku tworzyw konstrukcyjnych – wszystkie z nich są wydajne, bezpieczne i bardzo precyzyjne. To oznacza, że zarówno pojedyncze elementy, jak również całe ich serie powstają jako wierne odwzorowanie projektu. Zamawiający otrzymują dokładnie te produkty lub półprodukty, których potrzebują.
Dlaczego tworzywa sztuczne są tak popularne?
Popularność tworzyw sztucznych wynika przede wszystkim z ich podatności na obróbkę. Są na tyle plastyczne, że dają się łatwo formować w określone kształty – nawet skomplikowane konstrukcje z otworami, rowkami czy zębatkami. Jednocześnie są trwałe. Po doborze odpowiedniego materiału do produkcji, który ma spełniać wymagane przez klienta normy wytrzymałościowe i funkcjonalne tworzywa nadają się zarówno do użytkowania wewnątrz, jak i na zewnątrz. To dlatego powstają z nich elementy dachów (rynny, spusty), meble, zabawki, sprzęty ogrodnicze, systemy mocowania deski ogrodzeniowej oraz wiele innych.
Przez długi czas uważano, że lepiej zrezygnować z tworzyw sztucznych, a zastępować je naturalnymi surowcami. Szybko jednak ustalono, że nie zawsze jest to możliwe czy opłacalne. Zaraz po tym, jak obalono mit, że plastik jest zawsze szkodliwy dla środowiska, okazało się, że można poddawać go recyklingowi. W ten sposób rozwinęły się dodatkowo branże związane z recyklingiem, którego celem jest odzyskiwanie zużytych materiałów i tworzenie z nich zupełnie nowych przedmiotów. Koszty produkcji się zmniejszają, podobnie jak finalna cena produktu, a na całym procesie nie cierpi przyroda.
Nie wszystko jednak można wykonać z regranulatów – jeśli chcemy by nasz produkt był trwały i wytrzymały wykorzystujemy materiały pierwszogatunkowe. W naszej wtryskowni pod zamówienia klienta wykonujemy elementy z tworzyw, które w zależności od wytycznych mogą być nawet bardziej wytrzymałe niż stal, mogą również być w pełni odporne na działanie promieni UV.
Dobieramy materiał do produkcji dopasowany do założeń i funkcji jakie ma spełniać produkt końcowy. Z regranulatów natomiast możemy produkować przykładowo asortyment pomocny w magazynowaniu czy rozdzielaniu produktów i takie zastosowanie mają nasze przekładki do profili.